Z brzuszkiem

Ciąża tydzień po tygodniu – co się wydarzy?

ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża tydzień po tygodniu. Dowiadujesz się o niej pewnie w okolicach 7/8 tygodnia i pewnie wtedy jeszcze nie wiesz, że Twoje życie zmieni się totalnie.

Że zmieni się ciało, że zmienią się nastroje, że zmienią się priorytety, że wszystko będzie inne. Ale czy ktoś powiedział, że lepsze lub gorsze? Będzie inaczej! Sama ciąża będzie dla Ciebie czymś, co wcześniej się nie działo – ruchy dziecka, pierwsze USG… tego się nie zapomina! 🙂

Ciąża tydzień po tygodniu – o czym pamiętać w kluczowych momentach?

7 tydzień – może chwilę wcześniej, może chwilę później ale to właśnie w tych okolicach dowiadujesz się, że jesteś w ciąży. Szok czy wyczekiwanie? 🙂 Każda z nas ma inną sytuację życiową, ale bez względu na wszystko to właśnie wtedy warto wybrać lekarza prowadzącego i pójść na pierwszą wizytę. Jeżeli nie planowałaś ciąży i nie przyjmowałaś kwasu foliowego wcześniej, to teraz też jest na to czas.

13 tydzień – umownie to pierwszy tydzień drugiego trymestru. Wiele kobiet traktuje to jako wejście w ten „bardziej bezpieczny czas” dla maluszka, gdyż pierwszy trymestr wiąże się z największym ryzykiem poronienia. Jeżeli dotychczas miałaś nieprzyjemne dolegliwości jak mdłości, to istnieje spora szansa, że teraz one ustąpią. 13 tydzień ciąży to również moment w okolicach którego wykonuje się pierwsze z trzech USG genetycznych (tzw. badań prenatalnych) umożliwiających wykrycie wad chromosomowych.

17 tydzień – to ostatni tydzień czwartego miesiąca ciąży i na tym etapie w czasie USG lekarz prawdopodobnie zdradzi Ci płeć dziecka. Możesz juz także odczuwać dość wyraźne ruchy dziecka – na początku „bąbelki”, bo dziecko ma jeszcze sporo miejsca w brzuchu i może sobie pozwolić na „pływanie”, ale z czasem poczujesz i kopniaki 🙂

20 tydzień – tzw. półmetek, czyli jesteś w połowie drogi piątym miesiącu ciąży ! 🙂 Między 18 a 22 tygodniem ciąży – czyli w okolicach połowy wykonuje się też drugie z zalecanych USG genetycznych, nazywane również „usg połówkowym”. To co w tym czasie może Cię zaniepokoić to pierwsze skurcze, ale nie martw się – to tzw. skurcze przepowiadające i to znak, że macica przygotowuje się do porodu. Nie są to skurcze, które wywołują poród, ale należy je kontrolować – gdyby się nasilały trzeba skontaktować się z lekarzem.

21 tydzień – to od tego momentu przysługuje Ci prawo do odwiedzin położnej środowiskowej lub do uczęszczania do szkoły rodzenia w ramach NFZ. Zadbaj też o brzuch – skórę na brzuchu czeka teraz porządny test elastyczności i mogą się pojawiać rozstępy, zadbaj więc o jej nawilżenie.

24 tydzień – w okolicach tego tygodnia lekarz zleci wykonanie testu obciążenia glukozą. Ma to na celu ewentualne zdiagnozowanie cukrzycy ciążowej. Opinie na temat tego badania są bardzo podzielone 🙂 Polega ono na wypiciu roztworu glukozy – czyli bardzo słodkiego napoju. Jedni mówią, że to bardzo smaczne inni, że przyprawia o mdłości. Po wypiciu napoju trzykrotnie, w odstępach czasowych pobierana jest krew i sprawdza się jak nasz organizm „radzi sobie” z taką dawką cukru.

28 tydzień – rozpoczęłaś ostatni trymestr ciąży! 🙂 Teraz może być już odrobinę ciężej fizycznie – brzuch jest już spory, możesz odczuwać obrzęki rąk i nóg. To czas, by sporo zwolnic i więcej odpoczywać. To też czas by zająć się wyprawką – nie zostawiaj tego na ostatni moment i nie dokładaj sobie stresu i obowiązków na koniec.

30 tydzień – to moment na trzecie z badanie prenatalne (USG genetyczne).

34 tydzień – na tym etapie dziecko może już ważyć około 2 kg i będzie próbowało zmienić swoją pozycję układając się główką w dół. Kopniaki maluszka mogą być już bardziej bolesne, a skurcze przepowiadające nadal będą się pojawiać. Zacznij już powoli pakowanie torby do porodu – niech stoi i czeka 🙂

38 tydzień – od tego momentu jest już w miarę „bezpiecznie”. Od 38 tygodnia ciążę uważa się za donoszoną, a dziecko za gotowe. Natomiast nie oznacza to, że maluszek już nie rośnie – on nadal korzysta z tego, co daje mu mama 🙂 Jesteś już spakowana do szpitala?

40 tydzień – bądź czujna, ale cierpliwa. Za poród o czasie uznaje się poród między 38 a 42 tygodniem – to aż 4 tygodnie różnicy. Dbaj o siebie, odpoczywaj i oczekuj. Przed Tobą piękna przygoda 🙂 Powodzenia!

poród

Ciąża tydzień po tygodniu to ciągłe zmiany. Tego się nie zapomina 🙂

A Ty? W którym tygodniu ciąży jesteś, albo który wspominasz najlepiej? 🙂

Chcesz wcześniej wiedzieć o nowych postach? Zapisz się do newslettera.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Odpowiedz

8 + 1 =

Regulamin sklepu | Polityka prywatności (RODO) | Cookies