Z dziećmi

Szukasz sposobu na kolkę?

Zmartwię Cię – taki nie istnieje 🙁

Możesz próbować wielu rzeczy, ale pamiętaj, że każde dziecko jest inne, u każdego kolki przebiegają inaczej i na każde działa inny mix sposobów. Poniżej zebrałam wszystkie jakie znam – zdradzę też co działało u nas, chociaż nie mogę narzekać, bo moja córka miała kolki 3-4 razy po około 3 godziny.

Co to są kolki?

Mówi się, że to niedojrzałość układu pokarmowego i układu nerwowego. Kolki zaczynają występować między 4 a 6 tygodniem życia malucha i powinny minąć wraz z ukończeniem przez dziecko trzeciego miesiąca. Znam jednak przypadki, gdzie kolki występowały również później.

Jak rozpoznać kolkę?

Dolegliwości występują przeważnie popołudniami lub wieczorami – często powtarzają się o tej samej porze. Dziecko zaczyna nagle płakać głośniej niż zwykle, podkurcza nóżki, ma wzdęty i twardy brzuszek, nie pozwala się uspokoić przytuleniem czy noszeniem. Co dziwne – chętnie je i wtedy się uspokaja na moment. Często głośno oddaje gazy oraz ulewa.

Jak możesz pomóc dziecku?

– prawidłowe karmienie – ważne jest, aby dziecko nie połykało powietrza przy karmieniu. Jeżeli karmisz piersią, to dbaj o to aby maluch obejmował całą brodawkę. Jeżeli butelką – wybierz odpowiednią. Na rynku istnieje szereg butelek „antykolkowych” – ze specjalnymi smoczkami, lub rurkami odprowadzającymi pęcherzyki powietrza. Takie najbardziej popularne produkuje firma DrBrowns, ale również Avent czy TommeeTippee ma je w swojej ofercie.

– odbijanie po jedzeniu – niby banał, ale pomaga. Powietrze które dziecko połyka w trakcie jedzenia – przy odbiciu jest usuwane z przewodu pokarmowego. Często robię tak, że „odbijam ją” kilka razy w ciągu jednego karmienia – szczególnie wieczorem. Gdybym odbijała ją po karmieniu to pewnie by się obudziła, a tak odbijam kilka razy w trakcie, ona zasypia przy jedzeniu i odkładam ją do łóżeczka. Wyjątek stanowi noc – Wiki je spokojniej, nie połyka powietrza i wtedy jej nie odbijam. Jak odbijać maluszka? Można w pozycji pionowej (główka oparta na naszym ramieniu) – dobrze jest wtedy bardzo delikatnie poklepywać dziecko po pleckach. Można też w pozycji „na samolocik”, lub na własnych kolanach – brzuszkiem i główką w dół.

– masowanie brzuszka – profilaktycznie, po każdej kąpieli masuję małej brzuszek – dwoma palcami zgodnie z ruchami wskazówek zegara.

– termofor – tu również profilaktycznie i w chwili ataku kolki. Jednak by do niego nie dopuścić, przykładam mały termofor do brzuszka na cały czas trwania wieczornego karmienia. Termofory są różne – z gumowym pojemnikiem na wrzątek, z pestek wiśni do podgrzewania w piekarniku lub z wkładem żelowym – ja wybrałam ten ostatni.

– probiotyki – przez okres pierwszych trzech miesięcy można podawać dziecku probiotyk. Warto to jednak skonsultować z lekarzem

– leki – od zwykłego Espumisanu, po wychwalany niemiecki SabSimplex. Pamiętajcie jednak, że wszystkie te leki mają taki sam główny składnik symetykon 🙂 Odpowiednikiem niemieckiego SabSimplex, jest polski Espumisan 100 (jest nawet mocniejszy). Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest Bobotic – są to krople w kapusłkach twist-off, zatem nie musimy się bawić w odmierzanie każdej dawki.

– suszarka, odkurzacz, okap 😉 Jak już kolka niestety wystąpi to bardzo ważny jest spokój – można wtedy wziąć dziecko na ręce i ukoić szumem sprzętów domowych – dzieci bardzo to lubią, bo kojarzy im się z szumem w brzuchu mamy. Jeżeli jednak nie chcesz budzić sąsiadów odkurzaczem w środku nocy – i słusznie 😉 możesz wykorzystać aplikację mobilną – np. Sleep Baby Sleep, lub tzw. biały szum z YouTube.

– rurki Windy – skutecznie pozwalają usunąć zalegające gazy w jelitach. Pamiętaj jednak, aby nie używać tego zbyt często.

– herbatka koperkowa??? jest dość kontrowersyjna – zauważyłam, że starsze położne, babcie, mamy ją polecają, ale już młodsze położne opierają się na „świeżej” wiedzy opartej na nowych badaniach, które dowodzą, że koper działa wzdymająco. Decyzja należy do Ciebie 🙂

 

Co działało u nas?

Głównie profilaktyka: prawidłowe karmienie + termofor przy wieczornym karmieniu + probiotyk.

Jeżeli już kolka wystąpiła to ratowałam się SabSimplex, nosiłam małą i czekałam… Padała ze zmęczenia po około trzech godzinach a my razem z nią 🙂

 

Powodzenia! i oby artykuł się Wam nie przydał 🙂

 

 

 

Chcesz wcześniej wiedzieć o nowych postach? Zapisz się do newslettera.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Odpowiedz

15 + = 20

Regulamin sklepu | Polityka prywatności (RODO) | Cookies